
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.66 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.82 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Switching Diode |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Natural Thermal Resistance | 6 °C/W |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 120 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 85 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20333
Ext.Price$0.20333
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20333 | $0.20333 |
| 10 | $0.19901 | $1.99010 |
| 25 | $0.19782 | $4.94550 |
| 50 | $0.19664 | $9.83200 |
| 100 | $0.19546 | $19.54600 |
